Recent News
Posąg Atlasa

Zmontowany, wysoki na 26 stóp posąg mitologicznego tytana Atlasa będzie wkrótce stał na straży świątyni Zeusa w Agrigento na Sycylii.

Jak donosi Franz Lidz dla New York Times, Roberto Sciarratta, dyrektor parku archeologicznego Valley of the Temples, zamówił „Franken-Atlas” – który będzie zawierał fragmenty z ośmiu oryginalnych wapiennych atlasów świątyni wewnątrz stalowo-żebrowanej współczesnej podobizny Tytana – na cześć 2 600. rocznicy założenia Akragas (obecnie znanego jako Agrigento).

Świątynia Zeusa była największą dorycką świątynią, jaką kiedykolwiek zbudowano – niegdyś stała w niej 38 potężnych posągów Atlasa, z których każdy najwyraźniej podtrzymywał fragment architrawu lub głównej belki budowli. Zbudowana w V wieku p.n.e., ale nigdy nie ukończona, architektoniczny cud jest teraz w ruinie.

Rozmawiając z Lorenzo Tondo z Guardiana w lipcu, kiedy projekt został po raz pierwszy ogłoszony, Sciarratta powiedział: „Ponowne zainstalowanie posągu Atlasa jest kulminacją bardziej kompleksowej renowacji [świątyni]”.

Dodał: „W ostatniej dekadzie odzyskaliśmy i skatalogowaliśmy liczne artefakty, które kiedyś były częścią oryginalnej struktury. … Celem jest odtworzenie kawałek po kawałku trabeation [belki] świątyni Zeusa, aby przywrócić część jej pierwotnej świetności.”

Atlas był główną postacią w mitologii greckiej. Jeden z Tytanów, rasy przedolimpijskich bogów wywodzących się z Uranosa (nieba) i Gai (ziemi), został zmuszony do utrzymania świata na swoich barkach po przegranej wojnie z Zeusem i innymi bogami olimpijskimi – ciężar ten odzwierciedlają telamony Świątyni Zeusa.

„Pomysł polega na tym, aby umieścić jeden z tych Atlasów przed świątynią” – powiedział Sciarratta w rozmowie z Guardianem. „Tak, aby mógł on służyć jako strażnik struktury poświęconej ojcu bogów”.

Według Joana Lenderinga z Livius, Świątynia Zeusa została zbudowana około 480 roku p.n.e., aby upamiętnić pokonanie Kartagińczyków przez tyrana Therona. Theron prawdopodobnie oparł się na zniewolonych jeńcach wojennych przy budowie tej ogromnej konstrukcji.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *