
Zmontowany, wysoki na 26 stóp posąg mitologicznego tytana Atlasa będzie wkrótce stał na straży świątyni Zeusa w Agrigento na Sycylii.
Jak donosi Franz Lidz dla New York Times, Roberto Sciarratta, dyrektor parku archeologicznego Valley of the Temples, zamówił „Franken-Atlas” – który będzie zawierał fragmenty z ośmiu oryginalnych wapiennych atlasów świątyni wewnątrz stalowo-żebrowanej współczesnej podobizny Tytana – na cześć 2 600. rocznicy założenia Akragas (obecnie znanego jako Agrigento).
Świątynia Zeusa była największą dorycką świątynią, jaką kiedykolwiek zbudowano – niegdyś stała w niej 38 potężnych posągów Atlasa, z których każdy najwyraźniej podtrzymywał fragment architrawu lub głównej belki budowli. Zbudowana w V wieku p.n.e., ale nigdy nie ukończona, architektoniczny cud jest teraz w ruinie.
Rozmawiając z Lorenzo Tondo z Guardiana w lipcu, kiedy projekt został po raz pierwszy ogłoszony, Sciarratta powiedział: „Ponowne zainstalowanie posągu Atlasa jest kulminacją bardziej kompleksowej renowacji [świątyni]”.
Dodał: „W ostatniej dekadzie odzyskaliśmy i skatalogowaliśmy liczne artefakty, które kiedyś były częścią oryginalnej struktury. … Celem jest odtworzenie kawałek po kawałku trabeation [belki] świątyni Zeusa, aby przywrócić część jej pierwotnej świetności.”
Atlas był główną postacią w mitologii greckiej. Jeden z Tytanów, rasy przedolimpijskich bogów wywodzących się z Uranosa (nieba) i Gai (ziemi), został zmuszony do utrzymania świata na swoich barkach po przegranej wojnie z Zeusem i innymi bogami olimpijskimi – ciężar ten odzwierciedlają telamony Świątyni Zeusa.
„Pomysł polega na tym, aby umieścić jeden z tych Atlasów przed świątynią” – powiedział Sciarratta w rozmowie z Guardianem. „Tak, aby mógł on służyć jako strażnik struktury poświęconej ojcu bogów”.
Według Joana Lenderinga z Livius, Świątynia Zeusa została zbudowana około 480 roku p.n.e., aby upamiętnić pokonanie Kartagińczyków przez tyrana Therona. Theron prawdopodobnie oparł się na zniewolonych jeńcach wojennych przy budowie tej ogromnej konstrukcji.