Recent News
Media społecznościowe, a depresja

Naukowcy zajmujący się polityką publiczną i edukacją odkryli, że większa ekspozycja na media społecznościowe może przyczyniać się do depresji, niezależnie od cech osobowości.

W ich ostatnim badaniu wysoki neurotyzm był związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju depresji w ciągu sześciu miesięcy.

Z drugiej strony, niska ugodowość była związana z większym ryzykiem depresji w tym okresie.

Autorzy badania sugerują, że interwencje powinny zachęcać do ograniczenia korzystania z mediów społecznościowych w przypadku wszystkich typów osobowości, zwłaszcza wysokiej neurotyczności i niskiej ugodowości.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że jedna na 20 dorosłychTrusted Source osób żyje z depresją, która jest wiodącą przyczyną niepełnosprawności na całym świecie.

To powszechne, ale poważne zaburzenie nastroju prowadzi do chronicznego uczucia smutku, na które nie ma znanego lekarstwa. Może zakłócać myślenie, codzienne funkcjonowanie i senTrusted Source.

Podczas gdy media społecznościowe mogą pomóc zwiększyć wiedzę i połączenia społeczne, badania wskazują, że nadmierne korzystanie z nich może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne.

Eksperci znaleźli dowody, które sugerują, że zwiększone korzystanie z mediów społecznościowych (SMU) może zwiększyć ryzyko rozwoju depresji w przypadku niektórych cech osobowości, ponieważ badanie wykazało, że osoby o niskiej sumienności z wysokim SMU częściej postrzegały izolację społeczną.

Nowe badanie prowadzone przez naukowców z University of Arkansas dalej bada, jak cechy osobowości mogą wpływać na rozwój depresji związanej z SMU. Ustalenia pojawiają się w Journal of Affective Disorders Reports.

Renae Merrill, doktorantka w szkolnym programie polityki publicznej, jest współautorką pracy badawczej wraz z profesorem Oregon State University dr Brianem Primackiem i profesorem University of Alabama dr Chunhua Cao.

Media społecznościowe, depresja i osobowość

Badania sugerują, że zaburzenia nastroju, takie jak depresja, zwykle zaczynają się we wczesnej dorosłościZaufane źródło.

Wiele badań, w tym badanie z 2021 rokuTrusted Source w JAMA Network Open, wykazało, że młodzi dorośli z „minimalnymi objawami depresji” częściej zgłaszali rozwój gorszych objawów z SMU.

W ekskluzywnym wywiadzie Medical News Today zapytał Merrill, czy depresja związana z SMU jest podobna do depresji związanej z zaburzeniami behawioralnymi, takimi jak używanie substancji, problematyczny hazard lub uzależnienie od seksu.

„Uzależnienie można znaleźć w całym społeczeństwie w jego różnych formach, które zwiększają ryzyko rozwoju różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Depresja związana z SMU nie jest inna i również może być skategoryzowana jako problematyczne uzależnienie. Jest to spowodowane podobnymi efektami neurologicznymi w ośrodkach nagrody w mózgu, które przyczyniają się do zachowań reaktywnych” – powiedział Merrill.

„Ponadto zarówno pozytywne, jak i negatywne wzmocnienie (np. alerty, funkcje autoodtwarzania i ogólna interakcja między swoją siecią) na platformach mediów społecznościowych przyczyniają się do korzystania z urządzeń w większym stopniu” – dodała.

Merrill powiedziała jednak, że zauważyła, iż dotychczasowe badania nie wyjaśniły, czy to skojarzenie różniło się wśród osób o różnych cechach osobowości.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *