Recent News
Posąg w Central Parku

W środę w nowojorskim Central Parku zadebiutował wysoki na 14 stóp posąg z brązu przedstawiający słynne sufrażystki Sojourner Truth, Susan B. Anthony i Elizabeth Cady Stanton. Pomnik jest pierwszą rzeźbą prawdziwych kobiet – kilka posągów honoruje takie fikcyjne postaci jak Alicja w Krainie Czarów, Julia i Matka Gęś – zainstalowaną w 167-letniej historii parku.

„Słyszeliście o przełamywaniu szklanego sufitu” – mówi CNN Meredith Bergmann, artystka, która zaprojektowała posąg. „Ta rzeźba przełamuje sufit z brązu”.

Odsłonięty w livestreamed ceremonii z pismami sufrażystek recytowanymi przez aktorów Viola Davis, Meryl Streep i America Ferrera, a także z osobistym przemówieniem byłej sekretarz stanu Hillary Clinton, Pomnik Pionierów Praw Kobiet był w pracach od 2014 roku. Dzisiejsza ceremonia została zaplanowana tak, aby zbiegła się z setną rocznicą 19. poprawki, która uwłaszczyła wiele, ale nie wszystkie amerykańskie kobiety po jej ratyfikacji 18 sierpnia 1920 roku.

Organizacja non-profit Monumental Women, znana również jako Elizabeth Cady Stanton and Susan B. Anthony Statue Fund, rozpoczęła swoją kampanię w odpowiedzi na przytłaczającą liczbę prac publicznych skupionych na białych mężczyznach. Jak podaje Smithsonian American Art Museum’s 2011 Art Inventories Catalog, zaledwie 8 procent z 5,193 publicznych rzeźb plenerowych rozrzuconych po całym kraju przedstawiało kobiety.

Jak pisze Alisha Haridasani Gupta z New York Times, „podróż od pomysłu do stworzenia” była „długa i kręta”, a wielu naukowców i pisarzy krytykowało rzekome wybielanie przez projekt wkładu czarnych sufrażystek w ruch. W ostatnich miesiącach debata nabrała tempa, gdy społeczności zaczęły liczyć się z rasistowskim i kolonialnym dziedzictwem publicznych pomników w ich wspólnych przestrzeniach.

Szeroka krytyka doprowadziła Bergmanna do kilkukrotnej zmiany projektu rzeźby, jak donosił Zachary Small dla Hyperallergic w zeszłym roku. Pierwotna propozycja pokazywała Stanton i Anthony’ego stojących w pobliżu rozwiniętego zwoju z nazwiskami 22 innych sufrażystek, w tym Truth, Mary Church Terrell i Idy B. Wells. Jednak po tym, jak członkowie społeczeństwa – wśród nich działaczka feministyczna Gloria Steinem, która powiedziała Ginii Bellafante z Timesa, że układ sprawia wrażenie, jakby Stanton i Anthony „stali na nazwiskach tych innych kobiet” – zgłosili sprzeciw, zwój został usunięty.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *