Recent News
Przykłady słabych granic

Kilka przykładów słabych granic:

„Nie możesz wyjść ze swoimi przyjaciółmi beze mnie. Wiesz, jak bardzo jestem zazdrosny. Musisz zostać ze mną w domu”.

„Sorry chłopaki, nie mogę wyjść z wami dziś wieczorem, moja dziewczyna bardzo się złości, gdy wychodzę bez niej”.

„Moi współpracownicy są idiotami i zawsze spóźniam się na spotkania, bo muszę im mówić, jak mają wykonywać swoją pracę”.

„Chętnie przyjąłbym tę pracę w Milwaukee, ale moja matka nigdy nie wybaczyłaby mi przeprowadzki tak daleko”.

„Mogę się z tobą umówić, ale czy możesz nie powiedzieć o tym mojej przyjaciółce Cindy? Ona robi się naprawdę zazdrosna, kiedy ja mam chłopaka, a ona nie”.

W każdym ze scenariuszy osoba bierze odpowiedzialność za działania/emocje, które nie są jej udziałem, albo żąda, by ktoś inny wziął odpowiedzialność za jej działania/emocje.

Granice osobiste, poczucie własnej wartości i tożsamość

Granice osobiste i poczucie własnej wartości idą w parze. Branie odpowiedzialności za własne działania i nieobwinianie innych to dwa filary w książce „Sześć filarów poczucia własnej wartości” Nathaniela Brandena, prawdopodobnie najbardziej autorytatywnej pracy na ten temat. Ludzie z wysokim poczuciem własnej wartości mają silne granice osobiste. Praktykowanie silnych granic osobistych jest jednym ze sposobów budowania poczucia własnej wartości.

Innym sposobem jest myślenie o granicach w kategoriach tożsamości. Kiedy masz niejasne obszary odpowiedzialności za swoje emocje i działania – obszary, w których nie jest jasne, kto jest za co odpowiedzialny, kto zawinił, dlaczego robisz to, co robisz – nigdy nie wykształcisz solidnej tożsamości.

Na przykład, jeśli naprawdę lubisz Judo, ale zawsze obwiniasz swojego nauczyciela za brak postępów i czujesz się winny chodząc na zajęcia, ponieważ twoja żona czuje się samotna, gdy nie ma cię w pobliżu, to nie jesteś właścicielem tego aspektu swojej tożsamości. Judo jest teraz czymś co robisz, a nie czymś czym jesteś. Staje się nieautentyczne, kolejne narzędzie w grze o uzyskanie społecznej aprobaty, a nie zaspokojenie własnego pragnienia wyrażenia siebie. To jest potrzeba. A zależność od zewnętrznej aprobaty obniży twoją samoocenę i sprawi, że twoje zachowanie będzie mniej atrakcyjne.

Dlaczego granice są dla ciebie dobre

Granice osobiste nie tylko podnoszą Twoją samoocenę i wzmacniają poczucie tożsamości, ale także sprawiają, że życie staje się o wiele łatwiejsze.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *