Recent News
Zamek w Newcastle

Rzeka Tyne, a zwłaszcza most w Newcastle-upon-Tyne, zawsze była ważnym punktem strategicznym, nawet wtedy, gdy Rzymianie mieli tam swój fort. Ówczesny fort nosił nazwę Pons Aelius i został zbudowany w celu ochrony przed Szkotami, co stało się motywem przewodnim całej jego historii. Uważa się jednak, że fort ten został zbudowany w tym samym miejscu, co znacznie starszy, pochodzący sprzed 2000 lat, ponieważ archeolodzy znajdują tam dowody na obecność narzędzi krzemiennych i kamiennych toporków. W 1066 roku Normanowie dokonali inwazji i w miarę jak przemieszczali się przez kraj, zdali sobie sprawę, że jest to ważny punkt strategiczny przeciwko Szkotom, więc w 1080 roku Robert Curthose, syn Wilhelma Zdobywcy, zbudował pierwszy zamek w tym miejscu. Początkowo był to typowy drewniany zamek typu motte i bailey, a następnie, prawie 100 lat później, ta starożytna forteca została zmieniona na kamienną przez Henryka II.

Do XIII wieku dodano kolejne wieże i mury, aby otoczyć miasto i zapewnić mu bezpieczeństwo. Jednak w końcu doprowadziło to do pogorszenia się stanu miasta, o czym po raz pierwszy wspomniała królowa Elżbieta I w 1589 roku, a pogorszenie to trwało przez cały XVII wiek.

W miarę upływu czasu, gdy od 1642 roku trwała angielska wojna domowa, burmistrz Newcastle naprawił i przebudował ją, ponieważ obawiał się, że będą problemy ze Szkocją. Jego obawy okazały się słuszne, gdyż wojska szkockie rzeczywiście oblegały Newcastle przez około 3 miesiące, zanim angielski garnizon poddał się.

Zamek w Newcastle jest tylko jedną z wież, które pozostały z tego, co kiedyś było znacznie większą fortyfikacją. Jest to nie tylko najstarszy budynek w Newcastle, ale także najlepiej zachowany zamek w kraju i jedyny, który stoi w sercu dużego miasta.

W 1589 roku, kiedy zamek popadł w coraz większą ruinę, dolna kondygnacja Keep była wykorzystywana jako więzienie. Więźniowie byli tam przetrzymywani w strasznych warunkach w oczekiwaniu na proces. Więźniowie byli przykuwani do żelaznych pierścieni w ścianach, stojąc w brudnej wodzie z powodu powodzi, ponieważ zamek nie posiadał wówczas dachu. Woda mieszała się z ludzkimi odchodami, ponieważ nie było tam również toalet. Wśród więźniów byli mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci.

Na zamku było wiele zgonów, w tym egzekucje. W 1649 roku, gang 10 mężczyzn poddał się po długim okresie przestępczości. Oskarżono ich o „zdradę marcową”, ponieważ schronili się w Szkocji, więc postrzegano ich jako sprzymierzonych z wrogiem. Po przywiezieniu do zamku, osądzeniu i uznaniu za winnych, zostali powieszeni, wylosowani i poćwiartowani, a ich głowy umieszczono na kolcach wokół muru. Jedynym ocalałym z tych dziesięciu był młody 12-letni Humphrey Lisle, który został ułaskawiony przez Earla Northumberlanda.

Potem była dżuma, która prawie zabiła 50% populacji Newcastle i cmentarz z czasów rzymskiego fortu, który został naruszony podczas budowy zamku. Nic dziwnego, że mówi się, że ten zamek jest nawiedzony.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *